Tanec Bachata

Bachata je hudba a tanec pocházející z Dominikánské Republiky, kde společně s merengue tvoří převládající styly. V současné době je velmi populární po celém světě zejména díky své jednoduchosti a časté smyslnosti. Tančí se na 4 doby vždy tři kroky a jeden přísun (tap/akcent). Můžete tančit jak tělo na tělo, tak ve volnějším držení a charakteristické jsou houpavé pohyby kyčlí. Svůj původ odvozuje bachata od kubánského bolera a již zmíněné merengue, přičemž může být jak pomalá a plačtivě romantická jako bolero, tak velmi dynamická a veselá jako merengue. Pro své často smyslné texty byla jednu dobu v DR dokonce zakázána jako příliš lascivní a hrála se jen v klubech s pochybnou pověstí. Charakteristický zvuk bachaty vytváří skladba nástrojů (2 kytary, basa, bongo a guiro), ale dnes se velmi často tančí na (ne vždy kvalitní, ale o to populárnější) remixy současných R’n’B skladeb. Bachatu lze rozdělit do těchto několika základních stylů, přičemž ti nejlepší je ovládají všechny a umně mezi nimi kombinují:

Tradictiční Dominikánská Bachata – tančí se na tradiční i moderní hudbu jak v uzavřeném, tak volném držení – styl obsahuje hodně footworků a méně rychlého sólo točení – pracuje s klasickou strukturou skladby a změnou dynamiky mezi rytmy derecho, majao a mambo – pokud zvládnete několik základních technik, můžete si užívat krásu a čistotu tradiční hudby.

Bachata Sensual – široce populární pomalejší styl, který vznikl ve Španělsku – používá mnoho (často náročných) technik z contemporary, lambady nebo zouku – někdy pracuje pouze s tělem (různé vlny a náklony) a zcela vynechává základní krok, rytmickou sekci potlačuje na úkor vyjádření melodie a nálady – hudební předlohu nelze obvykle přesně zařadit, často je na hranici žánrů bolero, soul nebo rhythm & blues.

Bachata Mundial – první světově rozšířený styl – má nejjasnější strukturu a každý se jej velmi rychle naučí – jednoduchý základní krok je doplněn jasně strukturovanými variacemi a otočkami, které pocházejí často ze salsy – ideální začátek pro každého, kdo si chce co nejdříve v klubu zatančit.